Pazar, Kasım 24, 2013

RKBT 3. Gün || Hakan Günday "Daha" || Kitap Tanıtımı: Malafa ve Az

Yayın Yılı: 2007
Yayınevi: Doğan Kitap
GoodRead Puanı: 3.74 / 5
ViKitap Puanı: 7.5 / 10

Tanıtım:

"Topaz Jewellery Center evrenin en büyük kuyumcusudur. Temeli Kapalıçarşıda, çatısı Antalyadadır. Çatının altında dört kat yatar. Her biri yedi yüz metrekaredir. Topazın penceresi yoktur. Havalandırma sistemi eşsizdir. Bina, var olmayan bir ülkenin büyükelçiliğine benzer, içine adım atıldığında Türkiyeden çıkılır. Dışarıdan Kabeye, içeriden ana rahmine benzer. Topaz, üç delikli bir kasadır. Her deliğin şifresi farklıdır. Birinci delik ana giriştir. Ön cephenin balina grisi rengindeki duvarı, hayat geçirmez camdan üretilmiş kapılar taşır. Girerken yüksek, çıkarken alçak görünmesinler diye doğu cephesinde ikizleri vardır. Topazın ikinci deliği doğu cephesindeki siyah camdan kapılardır. Binanın bağırsağına denk düşen arka cephedeyse duvarla aynı renkte tokmak taşıyan balina grisi demir bir kapı vardır. Topaza giren birinci deliği, çıkan ikincisini kullanır. Çünkü Topaza girmiş olan turistle, girecek olan turist karşılaşmamalıdır. Topazda çalışansa girip çıkmak için, duvara gömülmüş, görünmez delikten geçer. Topaz Jewellery Center, evrenin en büyük kuyusudur."


Önokuması* * *

Yayın Yılı: 2011
Yayınevi: Doğan Kitap
GoodRead Puanı: 3.95 / 5
ViKitap Puanı: 8.3 / 10

Tanıtım:

Diyebilirsin ki, bir insanı, fotoğraflarından ve hakkındaki haberlerden ne kadar tanıyabilirsin? Haklısın. Belki de çok az... 
O zaman şöyle demeliyim: Seni az tanıyorum... Az...
Sen de fark ettin mi? Az dediğin, küçücük bir kelime. Sadece A ve Z. 

Sadece iki harf. Ama aralarında koca bir alfabe var. 
O alfabeyle yazılmış onbinlerce kelime ve yüzbinlerce cümle var. Sana söylemek isteyip de yazamadığım sözler bile o iki harfin arasında.
Biri başlangıç, diğeri son. Ama sanki birbirleri için yaratılmışlar.
Yan yana gelip de birlikte okunmak için. Aralarındaki her harfi teker teker aşıp birbirlerine kavuşmuş gibiler. 
Senin ve benim gibi...Önokuma
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorum bıraktığınız için teşekkürler. En kısa sürede döneceğim (: