Çarşamba, Kasım 13, 2013

S. L. Lewis - Sığınak (Yorum)

Orjinal Adı: Don't Stand So Close
GoodReads Puanı: 3.33
Türkçe Yayın: Kahve Yayınları
Sayfa Sayısı: 335
Çevirmen: Ceren Şanlıdağ
Kahve Yayınlarından çıkmış olan Sığınak kitabı da okunanlar arasında yerini aldı. Vay be ben gerçekten Psikolojik Gerilim kitaplarını seviyormuşum. Daha önce böyle bir eğilimim olduğunu bilmiyordum :D

Sığınak bir çok blogger tarafından yorumlanmış, genel olarak beğenildiği içinde ilgimi çekmişti. Aşağı yukarı yorumlara katılıyorum. 

Kitap 3 farkı zaman diliminde işlenmiş. Stella Dixon'un başına gelen kötü olayların yaşandığı geçmiş ve onun etkilerinin baş gösterdiği şimdiki zaman. Araya da Lauren adlı hastanın seansları serpiştirilmiş. Normalde böyle sürekli geçişler çok hoşuma gitmez ama 2. okuduğum psikolojik gerilimden sonra diyebilirim ki eğer bu türse çok hoşuma gidiyor. Heyecanı üst seviyelerde tutuyor ve her sayfayı sabırsızlıkla çeviriyorum. Yine öyle oldu. Yazarın anlatımıyla da birleşince çok güzel bir kitap çıkmış ortaya. Özellikle bunun bir ilk kitap olarak düşünüldüğünde.                                                                                                                          Herkesin değindiği gibi edisyon konusunda biraz sıkıntı vardı. Ama beni çokta rahatsız etmedi. Bir iki kelime eksiği ya da noktalama işareti gözardı edilebilir diye düşünüyorum çünkü çevirisi iyiydi. Anlamsız ya da devrik cümleler yoktu. Sadece bazı kelimelerini tamamlamamız gereken birkaç kelime eksiği vardı.

1 puan kırdım sadece ve nereden kırdın derseniz o da karakterlerle ve sonuyla ilgiliydi. Bol diyaloglu olmasına ve heyecanı üst seviyede tutmasına rağmen karakterlerle tam bir bağ kuramadım. Özellikle Stella'nın başına gelen olaylardaki tutumu ve yazarın bunu duygularından arınmış bir şekilde yazdığını düşünmemden kaynaklı olarak. Kimbilir belki gerçekten de psikolog olduğu için kendini soyutlamayı başarabilmiştir. Ama ben okurken bunu pek başaramıyorum. Özellikle Stella'nın yaşadığı durumlarda. 
Ve tabi ki sonu. Öyle yerde de kesilir mi arkadaş ya. Acaba bir devam kitabı var mı diye çok merak ediyorum.

Anlatım etkisi kendini gösteriyor ki yazarın dili iyiyse ben gerçekten hoşlanıyorum o kitaptan. Sıkılmadan okudum, kısa bile geldi dediğim gibi. Ve umarım başka kitaplarını da görürüz ileride. 

Kahve yayınlarına bu güzel kitap ve inceleme için gönderdikleri için teşekkürler. 


Puanım:

* * *

10dan fazla dile çevrilen, son zamanların en çok ses getiren psikolojik gerilim romanı tüm dünyadan önce Türkiyede. 
Kendini yalnızlıkla cezalandıran bir psikoloğun, geçmişinin travmalarıyla ve evliliğinin sırlarıyla boğuştuğu hikayesini, bir solukta okuyacaksınız. 
Stella Dixon düne kadar Londrada özel bir klinikte çalışan başarılı bir psikologdu. Her şey bir hastayla değişti. Yaşadığı travma ruhunda kalıcı izler bıraktı.

Bugün Chilternsde kapıdan dışarıya adım atmaktan korkan agorafobik bir kadın. 
Ve birazdan kapısı çalacak. 
Dışarıda onu bekleyen bir kız var ve evine girmeye kararlı. 
Yarın ne olacağını öğrenmek ister misiniz? 
Psikolojik öğelerle gerilimi ustaca harmanlayan bir yazarın, şaşkınlık uyandıran romanına davetlisiniz. Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorum bıraktığınız için teşekkürler. En kısa sürede döneceğim (: