Perşembe, Mart 26, 2015

Bahar Okuma Şenliği 2015

8. şenlik gelmiş çatmış. Bir öncekinde bir başarı gösteremedim ama umarım bu 3 aylık süreçte daha programlı olabilirim. En azından umuyorum, ufukta görünmese bile (:

Kurallar:
 • Etkinlik bugün başlıyor ve 20 Haziran 2015’te sona erecek (21 Mart'tan önce başladığınız veya 20 Haziran'dan sonra bitirdiğiniz kitaplar kapsam dışı kalacak. Tarihlere dikkat!)
 • Etkinliğe 21 Mart 2015 – 20 Haziran 2015 tarihleri arasında canınızın istediği vakitte katılabilirsiniz.
 • Okuduğunuz her bir kitabı aşağıdaki kategorilerden sadece birine saydırabiliyorsunuz. Ancak, etkinlik devam ederken kategoriler arası okuduğunuz kitapların yerlerini değiştirebilirsiniz.
 • Kategorilerin tamamını okumak zorunda değilsiniz. Puanlama sistemimiz esnek. Yapılabilecek en yüksek skor diye bir şey yok. Amaç okuyabildiğimiz kadar çok okumak.
 • Toplam 22 kategori var. Canınız hangi kategoriden istiyorsa onu okuyun. Amacım esneklik sağlayarak katılımcıları belli türde kitaplar arasına sıkıştırmamak ve katılımcı sayısını artırmak.
 • Okuyacağınız her bir kitap 10 puan değerinde. Sadece son 5 kategoride alabileceğiniz ekstra puanlar var.
 • Hiçbir kitap için sayfa sınırlaması yok.  
 • Bir kategori için birden fazla kitap okuyarak daha fazla puan kazanamazsınız. Örneğin bir distopya kitabı okuyanlar 10 puan kazanacak ama iki distopya kitabı okuyan 20 puan kazanamayacak. 
 • Bir kitabı birden fazla kategoriye saydıramazsınız. Örneğin hiç okumadığınız bir yazardan bir savaş romanı okuyup 10+10=20 puan kazanamazsınız. 
 • Katılmak için blogunuzun olması veya okunan kitapların yorumlanması zorunlu değil. Katılmak isteyen herkesin buraya veya instagramda paylaşacağım şenlik görselinin altına yorum bırakması gerekiyor. (Hem buraya hem instagrama yorum bırakıyorsanız, burada instagram kullanıcı adınızı da belirtmenizi rica ediyorum) Blogu olan katılımcılar bloglarında, blogu olmayan katılımcılar da blogu olan katılımcılarla iletişime geçerek hangi kategori için hangi kitapları okumayı planladıklarını duyurabilirler. 
 • Nisan'ın 21'inde, Mayıs'ın 21'inde ve Haziran'ın 20'sinde  bir yayın yaparak kimin ne okuduğunu soracağım ve sıralamaları buradan duyuracağım. O yayınımın altına yorum bırakarak hangi kitapları okuyarak kaç puana ulaştığınızı bildirebilirsiniz.


Puanlama Sistemi:
 • Yukarıda da belirttiğim gibi her kitap 10 puan değerinde.
 • Son 5 kategoride yer alan her bir kitap da 10'ar puan değerinde. Sadece son 5 kategori için o kategoride okunması gereken tüm kitapları okumayı tamamladığınızda ekstra puanları da almaya hak kazanıyorsunuz.
 • Güncelleme tarihleri itibariyle okuduğunuz toplam sayfa sayısı dört basamaklı bir sayıysa ilk iki hanesi, beş basamaklı bir sayıysa ilk üç hanesi toplam puanınıza eklenecek. 
 • ÖRNEK PUANLAMA: Diyelim şenliğin sonuna geldik. Katılımcı ilk 10 kategoriden birer kitap okudu. Bir de son kategoriyi tamamladı. Yani katılımcı toplam 14 kitap okudu. Diyelim ki toplamda da 9.695 sayfa okudu. Bu katılımcının alacağı puan:
  • Okunan kitaplardan: 14*10=140
  • Son kategoriyi tamamladığı için ekstradan 40 puan
  • 9.695 sayfa okuduğu için 96 puan
  • Toplamda 140+40+96 = 276 puan
 • Sıralamaları bu puanlara göre yayınlayacağım. Umarım kafanızı çok karıştırmadım.

Kategoriler: 1. Kategori (10 puan): Yaşar Kemal'den bir kitap. Kısa bir süre önce kaybettiğimiz ustaya saygı kategorisi.
---------------

2. Kategori (10 puan): Bir çizgi roman veya foto roman.
Akihisa İkeda - Rosario
3. Kategori (10 puan): Bir iki kitabını okuyup külliyatını okumayı gönlünüzden geçirdiğiniz bir yazardan bir kitap.
Karen Rose, V. C. Andrews, A. J. Collins, Sophie Kinsella şimdilik aklıma gelenler.

4. Kategori (10 puan): 1001 kitap listesinden bir kitap.
http://www.idefix.com/kitap/dis_urun_elestiri.asp
Liste. Düşünmekteyim daha.

5. Kategori (10 puan): Mizahi türde, eğlenceli bir kitap.
Kocan Kadar Konuş sayılır mı?

6. Kategori (10 puan): Yasaklanmış bir kitap.
Düşüneyim biraz.

7. Kategori (10 puan): Daha önce okuduğunuz bir kitapta bahsi geçtiği için merak edip okumak istediğiniz bir kitap.
Seçtiğiniz kitabı söylerken bu kitabın daha önce hangi okuduğunuz kitapta geçtiğini de belirtin lütfen.
Düşüneyim biraz.

8. Kategori (10 puan): İsminde bahar mevsimini çağrıştıran bir kelime geçen veya olayların bahar mevsiminde geçtiği bir kitap.
Düşüneyim biraz.

9. Kategori (10 puan): Bir yazarın tavsiye ettiği bir kitap.
Kitabınızı söylerken hangi yazarın bu kitabı nerede tavsiye ettiğini de belirtin lütfen.
John Green - İlk Aşk
İlknur Birdal önerisi.

10. Kategori (10 puan): Fantastik kurgu/bilim kurgu/distopya/steampunk vb. türde bir kitap.
Sherrilyn Kenyon - Gecenin Öpücüğü

11. Kategori (10 puan): Bir öykü kitabı.
Düşüneyim biraz.

12. Kategori (10 puan): Sizinle aynı ay doğmuş bir yazar veya şairden bir kitap.


13. Kategori (10 puan): Beyaz perdeye aktarılmış bir kitap. 
Kocan Kadar Konuş, Kayıp Kız ya da Uyuyana Kadar

14. Kategori (10 puan): Nobel Edebiyat Ödülü kazanmış kadın bir yazardan bir kitap.
Selma Ottilia Lovisa Lagerlöf (1909), Grazia Deledda (1926), Sigrid Undset (1928), Pearl Buck (1938), Gabriela Mistral (1945), Nelly Sachs (1966), Nadine Gordimer (1991), Toni Morrison (1993), Wislawa Szymborska (1996), Elfriede Jelinek (2004), Doris Lessing (2007), Herta Müller (2009), Alice Munro (2013).
Düşüneyim biraz.

15. Kategori (10 puan): Biyografi/otobiyografi/anı türünde bir kitap.
Düşüneyim biraz.

16. Kategori (10 puan): Bir savaş romanı. (Fantastik savaşlar kapsam dışı)
Düşüneyim biraz.

17. Kategori (10 puan): Çok uzun süredir okumaya niyetlenip okumayı sürekli ertelediğiniz bir kitap.
Düşüneyim biraz.

18. Kategori (Her kitap 10 puan, 3 kitabı da okuyana ekstradan 20 puan, toplam 50 puan)Dünya edebiyatından üç kitap. Kitapların biri Latin Amerika, biri Uzakdoğu, biri Balkan edebiyatından olmalı. Türk edebiyatı kapsam dışı.
Latin Amerika: Meksika ve tüm Güney Amerika ülkeleri.
Uzakdoğu: Çin, Japonya, Hong Kong, Kuzey Kore, Güney Kore, Tayvan, Tayland, Vietnam, Filipinler, Endonezya, Singapur, Malezya, Kamboçya, Laos. (Hindistan Uzakdoğu ülkesi değil)
Balkanlar: Arnavutluk, Bosna Hersek, Bulgaristan, Hırvatistan, Yunanistan, Kosova, Makedonya, Karadağ, Romanya, Slovenya, Sırbistan (Türkiye de var ama kapsam dışı)
Düşüneyim biraz.

19. Kategori (Her bir kitap 10 puan, tüm kitaplar okunursa ekstradan 30 puan, toplam 60 puan): Aynı yazardan üç kitap. (Kitaplar aynı seriye ait olabilir).
Düşüneyim biraz.

20. Kategori (Her bir kitap 10 puan, tüm kitaplar okunursa ekstradan 20 puan, toplamda 60 puan): Şimdiye kadar hiç kitabını okumadığınız dört yazardan birer kitap. Yazarların ikisi Türk, ikisi yabancı, ikisi kadın, ikisi erkek olmalı.
Yeni yazarları keşfetmek lazım. Kim bilir şimdiye kadar hiçbir kitabını okumadığımız ama çok seveceğimiz ne çok yazar var. Bir Türk kadın, bir Türk erkek, bir yabancı kadın, bir yabancı erkekten olmak üzere toplam 4 kitap okumanız gerekiyor.
Düşüneyim biraz.

21. Kategori (Her bir kitap 10 puan, tüm kitaplar okunursa ekstradan 40 puan, toplamda 80 puan): Karakterlerin bulundukları kitaba isim verdikleri dört kitap.
Örnek: Dr. Jekyll ve Mr. Hyde, Frankenstein, Vincent Spinetti'nin Tuhaf Kariyeri, Doktor Jivago, Oliver Twist, Kerem ile Aslı, Ben Malala, Martin Eden, Thérése Raquin, Tom Jones v.b.
Düşüneyim biraz.

22. Kategori (Her bir kitap 10 puan, tüm kitaplar okunursa ekstradan 40 puan, toplamda 80 puan): Kendinizin belirleyeceği bir temaya uyan dört kitap.
Temaları zorlaştırıp kolaylaştırmak sizin elinizde. Bu kategoride herhangi bir edebi türe ilişkin 4 kitap okuyabileceğiniz gibi (örneğin 4 bilim kurgu kitabı), tek bir ülke veya bölge edebiyatına ait (örneğin İngiliz edebiyatı), tek bir yazara ait, tek bir konuya ait (örneğin ölüm temalı kitaplar), tek bir edebiyat ödülüne ait (örneğin Pulitzer ödüllü kitaplar) kitaplar okuyabilirsiniz.
Düşüneyim biraz.


Bu şenlikte instagramda yine faal olacağız. Kullanacağımız hashtag'ler #baharokumasenligi ve #senlikbahaneokumaksahane Şenlik boyunca okuyacağınız/okuduğunuz kitap kulelerinin veya okuma hallerinizin fotolarını bu hashtaglerle paylaşırsanız sevinirim.

6 yorum:

 1. Sen epey bir düşüneceksin , ben de merak edeceğim ne okuyacağını. Hatta geçen instagramda kimler katılıyor diye etiketi kurcalarken, aklıma da geldin. Şimdiden keyifli bir şenlik dilerim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Pınar liste hazırlıyor diye öylesine hazırladım ama evet baya düşünmem gerekecek :D Teşekkürler, sana da (:

   Sil
 2. Canım nacizane benim sana birkaç önerim olacak, sen kafana göre karar verirsin artık:

  4. Kategori: Okumadı isen kesinlikle Suç ve Ceza derim.
  6. Kategori: Okumadı isen kesinlikle Küçük Prens derim.
  11. Kategori: Şu sıralar okuduğum Sezgin Kaymaz'dan Bakele çok rahat okunan güzel bir kitap, tavsiye ederim.
  15. Kategori: Benim acayip ilgimi çekti, alacağım: http://www.idefix.com/kitap/jane-austen-claire-tomalin-tomalin/tanim.asp?sid=PMCJBX8LEA8AHPQEHN9J
  16. Kategori: Hemingway - Çanlar Kimin İçin Çalıyor olabilir.
  18. Kategori: Latin Amerika (Gabriel Garcia Marquez - Kırmızı Pazartesi)
  Balkanlar (Alexandra Cavelius - Leyla)


  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkürler canım, önerilere hayır demem (:
   Kırmızı Pazartesi ve Küçük Prensi okudum. Onun dışındakiler de okuyabileceklerimi okurum (:

   Sil
 3. Ben de bu sefer ilk kez katılıyorum. İyi okumalar.

  YanıtlaSil

Yorum bıraktığınız için teşekkürler. En kısa sürede döneceğim (: