Çarşamba, Kasım 04, 2015

Meltem Arıkan - Erospa || Yorum

Sonbahar Bitmeden etkinliğinde yer verdiğim, son zamanlardaki yol arkadaşım Erospa bitti.

Erospa, birçok yönden değişik ve merak uyandırıcı bir kitap. Kitap içinde kitap aslında.

Kısaca konusundan bahsedersem daha iyi anlaşılır.

Kitaba başlarken sizi bir günlük karşılıyor. Aslında ben ilk etapta konuya girmekte biraz zorlandım. Günlük kısımları, roman içinde roman olan kısma nazaran çok ilgimi çekmedi. Nedeni ise kitabın genelinde ele alınan diğer konu.

Günlükleri bir kenara bıraktığımızda bize kalan fantastik bir roman. Hem de teknolojiyle harmanlanmış bir fantastik roman. Birçok farklı zaman dilimine atlamalar yapan bir Hacker’ın hayatını anlatıyor kısaca aslında. İşte tam da benim ilgimi çeken konu. HelloKitty, Urud ya da Erospa, ne derseniz diyin her yönden ilgi çekici. Bazen zaman atlamaları sizi zorlayabiliyor tabii. Mesela aynı kişiden bahsettiğini hemen anlayamadım bazı yerlerde. Günlük demiştim ya işte parça parça romana yer veriyor bu günlük. O yüzden başı ve sonu yok.

“Her zaman sert olmak zorunda değilsin. Kimi zaman gözyaşları sadece güçlü olanların gözlerinden akabilir.”

Ama her kısmın ortak noktası var ki; insan. Çok güzel anekdotları ve altını çizeceğim yerler de vardı bu kısımlarda. İnsanların mahvettiği dünyayı daha iyi bir yer haline getirmek mümkün mü acaba? Belki Erospa’nın yöntemiyle değil ama bir şekilde. İnsan merak etmeden duramıyor.

Zaten kısa bir kitap olduğu için daha fazla konudan bahsetmeyeceğim. Ki ele alınan bu konudan ayrıca, uzun soluklu bir kitap çıksaydı çok sevinirdim. Güzel bir konu ve sorunu ele alış biçimi var. Yani ben bu kitabı beğendim.

Bilindik kitaplardan uzaklaşmak isterseniz Eropsa tam size göre.

Üstelik 2 farklı renk kapak seçeneği de oldukça hoş J Yorumuma kırmızı kapak eklememe rağmen benim kitabım beyaz kapaklı J* * *

Arka Kapak

Amansız bir kaosun kollarında, bilinen anlamda insanlığın ve medeniyetin sonuna hiç olmadığı kadar yaklaşan bir Dünya'dan yalın ve dinginliğin hâkim olduğu, her şeyi var ve yok eden Programlayanlar'a ev sahipliği eden uzayın derinliklerine; geçmişten geleceğe; şimdiden düne ve yarına…

Ahenk içinde ve şaşırtıcı bir ritimle dans eden hünerli parmaklar… İsimsiz bir hacker'ın klavyenin tuşlarıyla, âdeta bir beste yapar gibi ortaya çıkarttığı her tık ile sona giderek yaklaşan ve hızla, dipsiz bir kaos kuyusuna yuvarlanan, ölümcül bir oyun içerisinde kendi sonunu hazırlayan insanlık… Yıldızlar, gezegenler, kara delikler… Konuşan, kaos getireni koruyan bir kobra…

Meltem Arıkan, Erospa ile büyük bir çıkış yapıyor âdeta ve günümüze kadar yayınlanan tüm kitaplarından farklı bir tarz ile çıkıyor karşımıza. 

Gerçeklerden beslenen etkileyici bir hayal gücünün yarattığı şaşırtıcı kurgusu ile, Erospa insanlığın geleceği hakkında düşünmenize yol açarken, günümüze de farklı bir gözle bakmanızı sağlayacak.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorum bıraktığınız için teşekkürler. En kısa sürede döneceğim (: