Salı, Temmuz 25, 2017

Meltem Kurtulan - İçimde Saklı || YorumMendirek Yayınları’nı gözümde tamamen farklı bir köşeye yerleştirmeme sebep olan İçimde Saklı büyük bir keyifle okundu. 

İlk cümlem kesinlikle yanlış anlaşılmasın. Bunu yazma sebebim, herkesin bildiği üzere yayınevinin daha çok Wattpad platformlu kitapları ve yazarları bizimle buluşturması. Sayelerinde birçok iyi yazar okuduk (okumaya da devam ediyoruz) ama Kurtulan ile çok farklı bir yöne kaymışlar. Ne demek istediğimi anlamak için yazarın biyografisine bakmak bile yeterli oluyor bence. 

Ödüllü bir tasarımcı Meltem Kurtulan. Aynı zamanda iyi bir okur olduğunu da belirtmiş ki, bu kalemine kesinlikle yansımış.

İçimde Saklı, birçok hayatın içinden geçen bir kitap. Merkezinde Savcı Erdem var. Erdem ve daha fazlası…

Savcı olarak görev yapan Erdem, Anadolu’nun pek çok yerinde bulunmuş biri. Eşi Sevim de öğretmen. Anadolu’da görev yapmadıkları bir yer kalmamış. Çocuklarıyla birlikte gezip durmuşlar neredeyse tüm ülkeyi. Durum böyle olunca Erdem’in gördüğü, yaşadığı öyle çok hikaye çıkıyor ki ortaya. Hepsi de bizden, çok da uzak olmayan bir geçmişe ait ve belki de geleceğe ait olmaya devam edecek hikayeler.

Erdem çok idealist bir karakter. İşinde çok iyi, çevresinde saygı gören biri ve aynı zamanda iyi bir aile babası da. Ama yaşadıkları ve gördükleri öyle etkileyici ki onun da zaman zaman etkilenmemesi mümkün olmuyor.

Geçmiş ve günümüz anlatımıyla dinliyoruz koca bir devri. Kendisine örnek aldığı babası, kanatlarını kullanmayı öğrenme fırsatı bulamadığı için hiç uçamamış annesi ve kendine yakın göremediği kardeşleri. Erdem’in farklı kişiliği daha çocukluğundan kendini göstermeye başlıyor. 

Yer yer eşi Sevim’in hayatına da konuk oluyoruz. Çünkü onların aşkı uzun yıllar devam etse de, sonunda mutlu olsalar da kendilerince büyük sınavlardan geçiyorlar. Anlayacağınız Erdem ile Sevim’in birleşmesi öyle kolay olmuyor.

Sonrası koca bir devir dediğim gibi. Beni en çok etkileyen, Erdem’in görevi sırasında yaşadıkları. Üstelik sadece kendi yaşadıkları da değil. Hayatına bir şekilde dahil olan herkes etkiledi okurken. Ülke olarak yaşadıklarımızın bir özeti gibiydi çünkü kitap. 

Daha fazla şey yazmak istiyorum ama okuyacak olanlar için sürprizi kaçsın istemiyorum. Ben yazarın kalemini sevdim. Birkaç kitap sonra daha da pişecek ve tadından yenmeyecektir. 

Umarım bol bir kitap okurlu olur.

11 yorum:

 1. Thanks for spending your valuable time in delivering the mos valuable content here.I loved the way you write and suggest my friends too for getting aware of your blogs.
  Installment Loans
  Installment Loans in Alabama
  Installment Loans in Mississipi
  Installment Loans in South Carolina

  YanıtlayınSil
 2. I found the blog some what interesting in its content wise and easier to understand what they had said. I love if you publish the blogs often.
  Pawn Shops in Alabama
  Pawn Brokers
  Pawn Loans
  Pawn Loans in Alabama
  Pawn Shops near me

  YanıtlayınSil
 3. i-LEND is an online marketplace connecting borrowers and lenders for loans. Although i-LEND verifies credentials of registered users on the site, it does not guarantee any loan offers by lenders nor does it guarantee any repayments by borrowers. Users make offers/loan requests at their own discretion with the understanding of the risks involved in such transactions including loss of entire capital and/or no guarantee of recovery. Please read our Legal agreements to understand more. https://www.i-lend.in/index.html

  YanıtlayınSil
 4. KloudWIFI truly believes that reliable, fast networks have been the game changers in driving innovation, productivity and instant collaboration supported by the relentless growth of convenient cloud-hosted applications. Even with a powerful, proven network infrastructure like Cisco Meraki and Ekahau, the end user experience can only be truly optimized by considering all the internal and external factors to the end user experiences. wireless lan solutions partner in Hyderabad

  YanıtlayınSil
 5. Kareerkonncect is a leading software training institute providing Software Training, Project Guidance, IT Consulting and Technology Workshops. Using our enhanced global software training delivery methodology, innovative software training approach and industry expertise, we provide high-value corporate training services that enable our clients to enhance business performance, accelerate time-to-market, increase productivity and improve customer service. Opt jobs in usa

  YanıtlayınSil
 6. fertility clinic in Hyderabad - Kiran Infertility Centre is one of the leading infertility treatment clinics in India with branches in Hyderabad, Gurgaon and Bengaluru and is perhaps the best fertility clinic in Hyderabad providing world class treatment options for Infertility such as I.V.F., I.C.S.I., IUI, Egg/ Oocyte Donation, PGS/ Embryo Donation, Oocyte/Embryo Freezing.

  YanıtlayınSil
 7. Thanks for provide great informatic and looking beautiful blog, really nice required information & the things i never imagined and i would request, wright more blog and blog post like that for us. Thanks you once agian
  birth certificate in ghaziabad
  birth certificate in delhi
  birth certificate in gurgaon
  birth certificate in bangalore

  birth certificate correction
  birth certificate online
  birth certificate in noida
  birth certificate in india
  birth certificate apply online

  YanıtlayınSil
 8. Thanks for provide great informatic and looking beautiful blog, really nice required information & the things i never imagined and i would request, wright more blog and blog post like that for us. Thanks you once agian

  name change procedure in chandigarh
  name change procedure in delhi
  name change procedure gurgaon
  name change procedure in jaipur
  name change in pune
  name change online
  name change in india
  name change procedure in bangalore
  name change procedure in rajasthan
  name change procedure in maharashtra

  YanıtlayınSil

Yorum bıraktığınız için teşekkürler. En kısa sürede döneceğim (: